radgostar
14 بهمن 1401 - 13:11

نیروگاه رامین حق مردم ویس را نمی‌دهد/فاضلاب مواد شیمیایی شما کجا می‌رود؟

امام جمعه شهر ویس گفت: حساب نیروگاه رامین به دلیل بدهی چندساله‌ بسته شده است اما فشارهای زیادی برای باز شدن حساب این نیروگاه وجود دارد ولی ما از حق مردم کوتاه نمی‌آییم.

حجت‌الاسلام محمدعلی آفرین‌آباده امام جمعه شهر ویس امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه نیروگاه رامین طی سال‌های گذشته عوارض آلایندگی پرداخت نکرده است، اظهار کرد: شهردار چندین بار بابت این مطالبه‌ به حق مردمی با مسئولین مربوطه تماس گرفت اما تا کنون حاصلی در پی‌ نداشته است.

وی با اشاره به اینکه از ظرفیت‌های موجود در استان باید در راستای منافع مردم استفاده شود، گفت: بی‌توجهی نیروگاه رامین به پرداخت حق آلایندگی اهمال و کم‌کاری در ادای حقوق مردم است.

امام جمعه شهر ویس ادامه داد: به دلیل بدهی چندساله‌ نیروگاه رامین، شهرداری حساب این نیروگاه را بسته است اما فشارهای زیادی برای باز شدن حساب نیروگاه رامین وجود دارد ولی ما محکم ایستاده‌ایم و کوتاه نمی‌آییم.

حجت‌الاسلام آفرین‌آباده با اظهار اینکه ما با نیروگاه رامین در سه حوزه بحث داریم، افزود: پرداخت عوارض طبق قانون که باید به شهرداری پرداخت شود یکی از مسائلی است که دنبال می‌شود و اگر کسی در این موضوع بخواهد طرف نیروگاه رامین را بگیرد، اقدامی غیرقانونی انجام داده است.

وی همچنین گفت: دوم اینکه بر اساس اعلام دولت سیزدهم هر شرکت و کارخانه‌ای ملزم است یک بسته اجتماعی و فرهنگی برای مردم منطقه ارائه دهد که نیروگاه رامین نیز همانند دیگر نیروگاه‌های کشور باید این مسئولیت اجتماعی را انجام دهد.

وی سومین مطالبه از نیروگاه رامین را پرداخت حق آلایندگی عنوان کرد و گفت: اگر مسئولین از ادای حق مردم سرباز می‌زنند به این سوال هم پاسخ دهند که فاضلاب مواد شیمیایی مورد استفاده در نیروگاه رامین کجا می‌رود؟ آیا به خانه شما می‌روند؟ چرا به مردم ظلم می‌کنید؟ ما حق مردم را از  شما می‌گیریم و بین تمامی مسئولین شهر اعم از فرماندار، شهردار و شورای شهر در این خصوص اتفاق نظر وجود دارد.

نیروگاه حرارتی رامین به عنوان یکی از مهمترین صنایعی که در زمینه تولید برق فعالیت می‌کند، 37 سال است که مردم شهرهای ویس و ملاثانی را قربانی آلاینده‌های خود ساخته است. بر اساس ماده ۲۷ قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، واحدهای آلاینده باید به شهرداری‌ها عوارض پرداخت کنند اما نیروگاه حرارتی رامین تن به  پرداخت این عوارض نمی‌دهد.

پایان پیام/

 

منبع: فارس
شناسه خبر: 1016682